Bebekler için özel gözlükler

Burunluk yumuşak ve silikondan olmalı, bebeğin henüz gelişmemiş burnuna zarar vermemesi gerekir.
Bebeğin gözlüğü burnundan kaymaması için, özel sapların kullanılması tavsiye edilir.
Hassas ciltlerine zarar vermemek ve alerjik reaksiyonları önlemek için, bebekle nikelsiz özel Titan gözlükleri de üretilmektedir veya resimde görüldüğü üzere saplar özel olarak kaplanır.

Bebeğin gözlüğe alışması imkansız değildir.Bir bebeği gözlüğe alıştırmak başta imkansız gibi gelse de, oynayarak ve gerekli sabırla bunu başarmak mümkündür. Nasıl taktığınız şapkayı da başından alıp atıyorsa, bunu gözlüğü ile yapabilir, dikkatini başka bir şeye verdiğinde veya dışarıda gezdirildiğinde gözlüğün daha az farkına varacaktır. Ayrıca gözlükle daha iyi göreceği için gözlüğe çok çabuk uyum sağlaması mümkündür.

Çocuk gözlüklerinde dikkat etmemiz gerekenler:
Çocuk gözlüğünün doğru ayarlanması gerekir.
Çerçeve seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar.

Yeni seçilecek çerçeve kesinlikle çocuğun hareket özgürlüğünü engellememelidir. Yüz anatomisine uygun seçilmelidir. Mutlaka göz çukurları ve pupilla mesafesi dikkate alınmalıdır.

– Gözlüğün üst kısmı , kaşın alt çizgisini geçmemeli, alt kısmı da elmacık kemiklerini geçmemelidir.
– Gözlüğün dış, şakak kısmı çocuğu oynarken engellememesi için, çıkık olmamalıdır.
– Gözlüğün sapları ise, şakakları ezmemeli veya çok mesafeli durmamalıdır.
– Gözlük çerçevesini gerektiğinden bir numara büyük almak kesinlikle doğru değildir.
– Çerçeve sağlam, elastik ve özellikle hafif , çocuk çerçeveleri için özel metal birleşimlerinden olmalı ve mutlaka plastik materiyeller kullanılmalıdır. Eğer ciltte temas alerjisi oluşur ise Titan veya kemik çerçeveler tercih edilebilir.

Çocuk gözlüklerinde yaylı saplar çok önemlidir, darbelere karşı daha koruyucu olur. Gözlük yüzde stabil ve daha rahat oturur.

Gözlüğün burun kısmı çok önemli bir yer tutmaktadır, gözlük mutlaka burun üzerinde geniş bir alana oturmalıdır. Böylelikle gözlük aşağıya doğru kolaylıkla kaymaz. Bebeklerde burun henüz daha tam gelişimini tamamlamadığından dolayı, gözlük ağırlığını eşit olarak burun üzerinde dağılımı son derece önemlidir.
Bu nedenle özellikle bebeklerde üstte resimde görüldüğü gibi komple silikon burunluk önerilir.

Yaş olarak daha büyük çocuklarda normal tipteki silikon plaketler kullanılabilir.