Cam altından daha pahalı olabilir

Her gün etrafımız camdan yapılmış ürünlerle çevrilidir – içki kadehleri, cam paneller, buzdolaplarında bulunan raflar ve tabii ki görme sorunlarımızı düzeltmek için taktığımız gözlükler de bu ürünler arasındadır.

 

Cam, sayısız çeşitte ürün için uygun olduğu kanıtlanmış ve zamanla test edilmiş bir materyaldir. Farklılıklar erime noktasında, kırılma indeksinde ve yoğunluk seviyesinde görülür. Bu çok küçük ince farklılıklar ileride gözlüğün yanısıra film ve foto merceklerde de kullanılacak olan mercek üretimi için kritiktir.

Yalnızca mercek imalat sürecinde, Carl Zeiss yüksek kalitede 100 farklı optik cam türü ve 150 objektif üretimi için yaklaşık 350 farklı mercek kullanıyor. İmalatçı tarafından işlenen optik camların ve kristal camların bazıları altından daha pahalıdır ve çelik kadar ağırdır. Cam kalitesini belirleyen önemli faktörler taşlama kabiliyeti, ısıyla genleşme ve ışığın kırılma güç homojenitesidir. Tüm bu veriler tam olarak belgelenmiştir.

Sonuç: Carl Zeiss’ in standardına uygun, film ve foto objektiflerini mükemmelleştiren yüksek kaliteli merceklerinin en titiz şekilde çalışılmasıdır.

Tags:

Comments are closed